Hej!
Jeg håber der er nogen der har en idé om svaret på nogle af mine problemer, og gerne vil hjælpe.
Efter over 20 år med den største pakke (som ikke eksisterer mere), vil jeg gerne skifte til den laveste pakke, som vist hedder Grundpakken.
Men man har vist to måneders opsigelse på en TV-pakke - d.v.s. den løbende måned plus den næste måned.
Jeg har lige betalt for 3 måneder frem i tiden.
Er der nogen der kan forklare mig hvordan jeg sørger for at opsige min nuværende TV-pakke snarest muligt, men alligevel få lov at se de 3 måneders TV jeg har betalt for?
F.eks., hvis jeg opsiger min nuværende TV-pakke i dag, vil Yousee så sørge for at jeg kan se TV i de næste 3 måneder, eller lukker de for signalet 1. marts (altså resten af januar+hele februar), selv om jeg allerede HAR betalt helt til 1. april?
Er det Yousees ansvar, eller er det noget jeg altsammen selv skal få til at passe så tæt som muligt, ved først at opsige mit abonnement engang i februar, sådan at det bliver (gør det dét?) lukket 1. april?
Jeg synes jo det burde være sådan, at når man bestiller et produkt, f.eks. Grundpakken, så er det Yousee’s ansvar at sørge for at man får det produkt man allerede har betalt for, og ikke starter Grundpakken før betalingen for Fuldpakken er løbet ud, og at man ikke kommer til at betale for begge abonnementer samtidig på noget som helst tidspunkt.
Noget information fra nogen der ved noget som helst om dette område vil være så taknemmeligt modtaget!
Mvh
Isak
Bedste svar af Forummanden
Se original