TDC ejer tiltalt for at tømme statskasser
https://www.computerworld.dk/art/245116/tdc-ejeren-macquarie-tiltalt-for-systematisk-at-have-toemt-europaeiske-statskasser
Som jeg har forstået det, er der også andre aktionærer bl. a. ATP og der ligger klare aftaler om udbytte og beskatning af det.
Udover det forudaftalte beløb, de kan trække ud, så er der tilbagebetaling af lån og renter (som TDC er blevet købt for) - salg af den norske forretning. De har lagt op til at frasælge Yousee om et par år - tilbagebetaling af lån og renter.
Det er vist en værre bandit, der er blevet hovedejer i TDC. Underligt at de andre ejere ikke vil udtale sig endnu, pinligt! TV2News måtte hente Dennis Kristensen ind med kommentarer, da de ikke kunne få de andre ejere i tale.
TV2 News har fået en mail med en udtalelse fra ATP. De er i den mail, der står, at udbytte ikke kan udbetales uden om det danske skattevæsen uden statens godkendelse.
https://www.computerworld.dk/art/245126/tdc-ejeren-macquaries-rolle-i-udbytteskat-sag-vaekker-uro-hos-de-oevrige-tdc-ejere-forlanger-redegoerelse
Breaking news:
Kapitalfonde vil tjene penge 😃
Kapitalfonde vil tjene penge 😃
Besvar
Enter your username or e-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.