Jeg har nu haft TDC Duo og jeg må sige at jeg aldrid har været ude for så mange afbrydelser af signalet på bredbåndet, man skulle nærmest tro at TDC´s teknikkere hygger sig gevaldigt med at pille ledningerne ud af et hul for at sætte dem ind i et andet hul, for så at føre det hele tilbage igen dagen efter og så begynde forfra dagen efter. Man må huske at der i den anden ende sidder nogen der måske bliver afbrudt midt i en vigtig samtale eller under en økonomist transaktion på netbank. Eller at man grundet denne korte afbrydelse, mister en stor ordre på flere hundredetusinde kroner.
Hvorfor er det nødvendigt at afbryde bredbåndsforbindelsen i 1 - 2 min 26 gange indenfor 3 måneder, kan man ikke benytte en lus når man flytter ledninger.
Jeg har lige fået lavet min forbilbelse om til TDC Duo, men overvejer kraftigt at jeg kun skal nøjes med de 6 måneder jeg er bundet til, for det her er da under al kritik.
Henning Erik Frausing