Medielicens


På Facebook er der gang i debatten om hvordan man kan undgå at betale Medielicens. Jeg betaler med glæde, men er træt af alle snylterne.

 

Min påstand er at Bredbåndsudbydere som TDC kan/skal cutte bredbåndsforbindelsen, hvis/når I bliver underrettet om, at en person ikke betaler licensen på adressen.

 

Er denne påstand rigtig, og hvis JA, hvor er lovgrundlaget??

 

På forhånd tak for svaret

 

Med venlig hilsen

 

Roeren

1 Kommentar

Omdømme 3

Her kan du se, hvor mange omdømmepoints PeterA1 har modtaget fra andre medlemmer.

NEJ! Det er en helt forkert opfattelse!....

Der er masser af bredbåndsforbindelser der kun bruges til postservere, betalingsterminaler, fjernstyreing af maskiner og udstyr osv. Disse forbindelser er på ingen måde berørt af bestemmelserne om medielicens.

Lovgrundlaget for medielicens findes i "Bekendtgørelse om licens" nr. 434 af 6/5 - 2011 §1 stk. 2.

Ikke nok med at dit forslag ville berøre en masse som det ikke burde berøre - du glemmer også dem der tilgår afgiftspligtige medier via 3G og 4G. Så det er et rigtig dårligt forslag du kommer med.

Vh

Peter

Besvar

    • :D
    • :?
    • :cool:
    • :S
    • :(
    • :@
    • :$
    • :8
    • :)
    • :P
    • ;)